Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Παναθλητικός Συκεών-ΠΑΣ Γιάννινα WBC 72-58: Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα

Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών για τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC σήμερα το μεσημέρι με 72-58 από τον Παναθλητικό Συκεών στη Θεσσαλονίκη.

Πολλά τα λάθη των κυανόλευκων (27) και μεγάλη η αστοχία στο σημερινό παιχνίδι, κυρίως από τα 6.75, όπου ο ΠΑΣ είχε μόλις 1/15 τρίποντα. 18 πόντους με 8 ριμπάουντ είχε η Σαρηγιαννίδου με τις δύο Αμερικανίδες, Archer και Kernal, να έχουν double double με την πρώτη να μετρά 11 πόντους και 10 ριμπάουντ και τη δεύτερη 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Carter του Παναθλητικού με 28 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 4 ασίστ.

Με τις Carter και Bell να σημειώνουν όλους τους πόντους της ομάδας τους ο Παναθλητικός Συκεών προηγήθηκε με 11-2 στο 3΄ με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προσπαθεί να μείνει κοντά (15-10 στο 6΄) με τη Σαρηγιαννίδου. Οι γηπεδούχες έφτασαν σε διψήφιο προβάδισμα (21-10) με τις Γιαννιώτισσες με σερί 6-0 να μειώνουν προσωρινά σε 21-16. Η ομάδα του coach Γυμνόπουλου απάντησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 27-16.

Με τη Σαρηγιαννίδου εκ νέου πρωταγωνίστρια οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 31-24 στο 14΄ όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατήρησε σταθερά τη διαφορά στους 10 πόντους (41-31 στο 20΄).

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να μαζέψει τη διαφορά φτάνοντας μέχρι και το -4 (46-42) με τις γηπεδούχες να έχουν τις απαντήσεις κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 57-46. Στο 33΄ το σκορ ήταν στο 59-52 με το σερί 7-0 που έτρεξε ο Παναθλητικός στη συνέχεια να δυσκολεύει το έργο του ΠΑΣ Γιάννινα καθώς το σκορ στο 35΄ είχε γίνει 66-52. Μέχρι και το φινάλε η διαφορά παγειώθηκε πάνω από τους 10 με το τελικό σκορ να είναι το 72-58.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα θα φιλοξενήσει τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.