Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Πρωτέας Βούλας 58-37: Εντυπωσιακή πρεμιέρα στο πρωτάθλημα με σούπερ άμυνα

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος μπήκε στο πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC παίζοντας εξαιρετική άμυνα επικρατώντας με το εντυπωσιακό 58-37 του Πρωτέα Βούλας.

Archer με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και Σαρηγιαννίδου με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ έβαλαν την υπογραφή τους στην πρώτη φετινή νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα.

Dourva, Griffith-Wallace, Σαρηγιαννίδου, Kernal και Archer ήταν οι αρχικές επιλογές του Στέφανου Πέρκου. Κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες, όντας όμως αρκετά άστοχες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να προηγείται με 9-7 στο 6΄ με τη Σαρηγιαννίδου να έχει σημειώσει τους 7 από τους 9 πόντους. Στο 10΄ οι γηπεδούχες είχαν μικρή διαφορά 4 πόντων (14-10).

Ο Πρωτέας Βούλας με σερί 4-0 ισοφάρισε σε 14-14 όμως με την Griffith-Wallace να ξεκινά εξαιρετικά πίσω από τα 6.75 (2/2) και την Archer να ανεβάζει την απόδοσή της (4 πόντοι, 7 ριμπάουντ) με τις δυο τους να γίνονται άξιες συμπαραστάτριες της Σαρηγιαννίδου και τον ΠΑΣ Γιάννινα να κάνει το 21-17 στο 15΄. Οι Γιαννιώτισσες προηγήθηκαν και με +6 (25-19) με την πανταχού παρούσα Archer να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Η Αμερικανίδα ψηλή συνέχισε να κάνει τη διαφορά αξιοποιώντας τις πάσες της Δαμουλάκη με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κλείνει το ημίχρονο στο 29-22. 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα είχε η 24χρονη center στο πρώτο μισό του αγώνα.

Με σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα για τις κυανόλευκες (35-22) οι οποίες συνέχισαν να είναι εξαιρετικά συγκεντρωμένες στο αμυντικό τους πλάνο δυσκολεύοντας αφάνταστα τον Πρωτέα Βούλας με την άμυνά τους. Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες συνέχισε να μεγαλώνει (42-26) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 42-28.

Οι γηπεδούχες θέλησαν από το ξεκίνημα των τελευταίων 10 αγωνιστικών λεπτών να βάλουν ακλόνητες βάσεις νίκης φτάνοντας να προηγηθούν με +21 (49-28) παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Η Archer μαζί με τη Σαρηγιαννίδου επιβεβαίωσαν και σε αυτό το διάστημα ότι ήταν οι καλύτερες στο παρκέ με τον ΠΑΣ Γιάννινα να διατηρεί σταθερά τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα (56-35). Το τελικό σκορ ήταν 58-37 με την ομάδα του Στέφανου Πέρκου να ξεκινά με επιβλητική νίκη το πρωτάθλημα.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Παναθλητικό Συκεών.