Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Παραμυθιά-Vikos Φalcons U23 68-57: "Έσπασαν το ρόδι" οι πράσινοι

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Παραμυθιά επικρατώντας με 68-57 σήμερα το απόγευμα στην έδρα της επί των Vikos Φalcons U23 σπάζοντάς τους μάλιστα το αήττητο που έτρεχαν.

20 πόντους σημείωσε ο Ντούμας από τους γηπεδούχους, με τους Δούβλη και Παππά να προσθέτουν από 15 και 12 αντίστοιχα. Από την ομάδα του coach Παππά 14 είχε ο Τουτουζάς και 11 ο Μπόλης.

Ιδιαίτερα παραγωγική ήταν η πρώτη περίοδος με τους γηπεδούχους, με τον Παππά να ξεκινά πολύ καλά τον αγώνα, να προηγούνται με 24-20 στο 10΄.  Η Παραμυθιά είχε τα ηνία και στο τέλος του πρώτου μισού με τους Γιαννιώτες πάντως να παραμένουν κοντά (40-35 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες με τον Ντούμα να οδηγεί σταθερά την Παραμυθιά (51-44 στο 30΄) για να φτάσουμε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά όπου η ομάδα του Σπύρου Αλεξίου διατηρήθηκε στην πρωτοκαθεδρία φτάνοντας στην πρώτη της νίκη με το τελικό 68-57.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 40-35, 51-44, 68-57

Διαιτητές: Γκούμας-Γκλίναβου Ε.

Παραμυθιά (Αλεξίου): Δαγκάκης 4, Ζαμπέτης 7(1), Ντούμας 20(1), Μάστορας 2, Τσιρώνης 2, Νούσιας, Παππάς 12, Δούβλης 15, Κωσταράς 4, Μελισσόβας 2

Vikos Φalcons U23 (Παππάς): Χρηστάκης 9, Δέζος, Αλιπράντης 8(1), Παλιόγλου, Κύρκος 4, Μπόλης 11, Μητσιόκας 2, Τουτουζάς 14, Βογγέλης 9(1),