Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Vikos Φalcons-Ερμής Σχηματαρίου 70-72: Ο Wesley έκρινε το νικητή

Μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν σήμερα το απόγευμα οι Vikos Φalcons υποδεχόμενοι τον Ερμή Σχηματαρίου όμως τελικά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την ήττα με 72-70.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το -15 του δευτέρου δεκαλέπτου (32-17), περνώντας ακόμα και μπροστά με το δεύτερο ημίχρονο να είναι μεγάλο ντέρμπι όμως τελικά ο Byron Wesley του Ερμή Σχηματαρίου ήταν αυτός που έκρινε το νικητή έχοντας συνολικά 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των "γερακιών" ήταν ο Jordan Sibert έχοντας 17 πόντους, double double από τον Βασίλη Καββαδά με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ με τους Γεωργαλά και Γράβα να προσθέτουν από 11 πόντους.

Ερμείδης, Γοργόνης, Sibert, Γράβας και Καββαδάς ήταν οι αρχικές επιλογές του Ηλία Μούτσιου. Ο Ερμής Σχηματαρίου ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Wesley προηγήθηκε με 8-2. Με σερί 6-0 και πρωταγωνιστή τον Καββαδά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 8-8 ενώ λίγο μετά πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 13-10. 7-0 σερί ήταν η απάντηση των φιλοξενούμενων με το σκορ να γίνεται 17-13 στο τέλος της περιόδου.

Οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου άρχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο με τον Samardzic να έρχεται από τον πάγκο προσφέροντας σημαντικά και τον Wesley να γίνεται διψήφιος έχοντας 12 στο ημίχρονο. Στο 13΄ η διαφορά πήγε στους 9 (26-17) με τον Ερμή με συνολικό επιμέρους 15-4 να φτάνει μέχρι και στο +15 (32-17) και τους γηπεδούχους να ψάχνονται στο παρκέ. Η γιαννιώτικη ομάδα είδε  τον Γοργόνη να τραυματίζεται παθαίνοντας διάστρεμμα  σε προσγείωση μετά από σουτ. Ο Sibert ανέβασε στροφές σημειώνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο με τα "γεράκια" να "ροκανίζουν" στο -9 (37-28) στο τέλος του πρώτο μισού.

Με διάθεση να βγάλουν σκληράδα στην άμυνα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μειώνοντας σε 43-38 στο 15΄ μετά από επιμέρους 10-6. Ο Manojlovic με έμμεσο τρίποντο έφερε ακόμα πιο κοντά τους Vikos Φalcons (43-41) όντας σημαντικός στο γιαννιώτικο comeback μετρώντας 6 πόντους και 2 ασίστ. Ο Γεωργαλάς στο ανοιχτό γήπεδο έφερε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (43-43) με τους Γιαννιώτες να μετρούν επιμέρους 15-6 σε λιγότερο από 7΄. Οι Vikos Φalcons είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο όμως ο Γεωργαλάς έχασε ένα καλάθι που φαινομενικά δε χάνεται με τους φιλοξενούμενους με 5-0 σερί να σταματούν την "αιμορραγία" κάνοντας το 48-43. Ο Ερμής εκμεταλλευόμενος τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος της περιόδου (52-49 στο 30΄).

Ξέσπασμα των Vikos Φalcons στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με το επιμέρους 9-2 να τους φέρνει στο +4 με τους Γεωργαλά και Sibert αρχικά να βοηθούν σημαντικά και τον Manojlovic με τρίποντο στη συνέχεια να κάνει το 58-54. Ο Σέρβος guard αποβλήθηκε στη συνέχεια με δεύτερη τεχνική ποινή με τον Ερμή Σχηματαρίου να τρέχει σερί 6-0 κάνοντας το 60-58. Ο Μαλέλης άρχισε να γίνεται x-factor του παιχνιδιού με δύο συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το 63-59. Φτάνοντας στο 37΄ το σκορ ήταν 65-63 υπέρ των φιλοξενουμένων με τους Γιαννιώτες να έχουν βγάλει πολλές άμυνες ψάχνοντας τον τρόπο να βρεθούν εκ νέου μπροστά. Ο Γράβας με εύστοχο ζευγάρι βολών ισοφάρισε σε 65-65 όμως ο Μαλέλης ήταν ξανά εκεί και με έμμεσο τρίποντο έκανε το 68-65. Sibert με μεγάλο τρίποντο και Καββαδάς με 2/2 βολές έφεραν την ομάδα τους μπροστά με 70-68 όμως στη συνέχεια μίλησε ο Wesley. Αρχικά με εύστοχο ζευγάρι βολών ισοφάρισε σε 70-70 και στη συνέχεια πήρε την κρίσιμη επίθεση βάζοντας μεγάλο καλάθι που ήταν και το νικητήριο (72-70). Στα περίπου 5΄΄ που απέμεναν οι γηπεδούχοι έδωσαν τη μπάλα στον Παύλο, αυτός έψαξε τον Γράβα με το σουτ που επιχείρησε να είναι υπό πίεση χρόνου και αντιπάλου με αποτέλεσμα να μη βρίσκει στόχο.

Ο Byron Wesley έκανε τη διαφορά από την αρχή του αγώνα βάζοντας φυσικά και το νικητήριο καλάθι. Συνολικά είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Φώτης Μαλέλης με 11 πόντους εκ των οποίων οι 9 στο τελευταίο, καθοριστικό δεκάλεπτο, ήταν κομβικός στο διπλό του Ερμή.

Καλός και ο Samardzic με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μεγάλο ντέρμπι σε όλη την τελευταία περίοδο το παιχνίδι με τον Wesley να κρίνει το νικητή καθώς το 70-68 με το οποίο προηγήθηκαν οι Γιαννιώτες λίγο πριν το φινάλε δεν ήταν ικανό να τους δώσει τη νίκη με τον Αμερικανό με 4 σερί πόντους να δίνει στον Ερμή Σχηματαρίου το διπλό.