Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Vikos Φalcons U23 50-72: Μετέτρεψαν το τοπικό ντέρμπι σε μονόλογο

Κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο οι Vikos Φalcons U23 κατέκτησαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες με σκορ 72-50 επί των MetronGold Μολοσσών.

Βογγέλης με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με τον Μητσιόκα να προσθέτει 13 και τον Τουτουζά 11. Από τους Μολοσσούς 11 σημείωσε ο Λάμπρου.

Κόρδας, Χατζηαγοράκης, Σταμέλος, Μάκης και Γούλας ήταν οι 5 που ξεκίνησαν το παιχνίδι για τον Κώστα Γεωργιάδη. Η αρχική 5άδα του Τάκη Παππά στην αντίπερα όχθη απαρτίζονταν από τους Βογγέλη, Δέζο, Μητσιόκα, Τουτουζά και τον Κύρκο.

Με 8-2 προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τους Μολοσσούς με τον Γούλα να σημειώνει 5 μαζεμένους πόντους να μειώνουν στον πόντο (8-7). Οι παίκτες του coach Παππά έφτασαν στο double score (16-8) έχοντας επιβάλει σιγά σιγά το ρυθμό τους. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε από τον Δέζο και μάλιστα με καλάθι μπροστά στους ψηλούς (20-10) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-15 με τον Γούλα να φτάνει τους 7 πόντους κρατώντας την ομάδα του.

Με σημείο αναφοράς τον Λάμπρου οι Μολοσσοί προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα περισσότερο στο low post δίνοντας παράλληλα τα σουτ στα "γεράκια" τα οποία προσπαθήσουν να τρέξουν για να βρουν ανοργάνωτη την άμυνα των αντιπάλων. Στο 13΄ το σκορ ήταν 27-20 υπέρ των Vikos Φalcons οι οποίοι έβγαλαν μπόλικη ενέργεια στη συνέχεια κερδίζοντας όλα τα hustle plays "χτίζοντας" διαφορά 12 πόντων (32-20) την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (34-22 στο 20΄).

Η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες συνέχισε να μεγαλώνει με τους Vikos Φalcons να ξεφεύγουν με 45-26 στο 24΄ κυριαρχώντας στο παρκέ του Νέου Κλειστό Γυμναστηρίου. Τα "γεράκια" έβρισκαν πόντους στο ανοιχτό γήπεδο σκοράροντας πολύ εύκολα με το συνολικό επιμέρους της περιόδου να είναι 25-7 και το σκορ στο 30΄ στο 59-29.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν αποκτήσει τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με όλους τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και τους Μολοσσούς να προσπαθήσουν να "ροκανίσουν" μειώνοντας σε 66-45. Τελικό σκορ ήταν το 72-50 με τους Vikos Φalcons U23 να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 2-0 και τους Μολοσσούς να υποχωρούν στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 22-34, 29-59, 50-72

Διαιτητές: Γεροδήμος-Γαληνάς Χ.

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Γκλίναβος 7, Κόρδας, Βαμβουρέλλης 8, Καλπατζίδης, Χατζηαγοράκης 2, Σταμέλος 4, Μάκης 9, Γούλας 9, Μάστορας, Κωνσταντούλας, Λάμπρου 11

Vikos Φalcons U23 (Παππάς-Γούλας): Χρηστάκης 9(1), Δέζος 9(1), Μάρκου 2, Παλιόγλου, Κοντός, Κύρκος 6, Μητσιόκας 13, Τουτουζάς 11(1), Βογγέλης 20(2), Λιάσκας, Ντούτσης 2