Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Αστράκα B.C. 58-64: Πήρε το τοπικό ντέρμπι η Αστράκα

Τοπικό ντέρμπι το βράδυ του Σαββάτου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με τους MetronGold Μολοσσούς να υποδέχονται την Αστράκα και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 64-58.

Λούντζης με 19 πόντους ο πρώτος σκόρερ της Αστράκας, Τζίμας με 16 τον ακολούθησε με τον Τάσσο να προσθέτει 13. Από τους Μολοσσούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 0-3, 19 σημείωσε ο Σταμέλος, 13 ο Βαμβουρέλλης και 11 ο Μάκης.

Η Αστράκα ξεκίνησε δυναμικά το ντέρμπι προηγούμενη με διψήφια διαφορά με τον Τάσσο να την οδηγεί (14-4) με τους Μολοσσούς με ένα σερί 6-0 να μειώνουν γρήγορα σε 14-10. Οι παίκτες του Δημοσθένη Ντάσιου δεν έχασαν την πρωτοπορία κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +5 (23-18 στο 10΄) με τους Λούντζη και Τζίμα να κάνουν τη δουλειά.

Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου η Αστράκα εξακολουθούσε να έχει τα ηνία με διαφορές της τάξεως των 3-5 πόντων με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πλησιάσουν σε απόσταση "αναπνοής" (30-29) με τον Σταμέλο να μετρά σε αυτό το διάστημα 9 πόντους. Τελικά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την Αστράκα να προηγείται με 35-31.

Η Αστράκα ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο δυνατά, όπως είχε κάνει και στην αρχή του αγώνα, χτίζοντας με επιμέρους 9-3 προβάδισμα 10 πόντων (44-34). Η περίοδος κύλισε με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τα ηνία και τους Μολοσσούς με τρίποντο του Χατζηαγοράκη να διαμορφώνουν το 53-47 στο 30΄.

Με επιμέρους 5-1 η ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη μείωσε σε 54-52 με την Αστράκα βέβαια να μην πτοείται και να κρατιέται μπροστά στη συνέχεια με 59-54. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος με την ομάδα του coach Ντάσιου να φτάσει στη νίκη με 64-58.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 31-35, 47-53, 58-64

Διαιτητές: Καννής-Αναγνωστόπουλος

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Γκλίναβος, Κόρδας 2, Βαμβουρέλλης 13, Σταμέλος 19(3), Χατζηαγοράκης 9(2), Μάκης 11(2), Γούλας, Μάστορας, Λάμπρου 4

Αστράκα B.C. (Ντάσιος): Τσουκανέλης, Τζίμας 16(3), Νυφαντής 3(1), Σπυρίκος 3(1), Αντωνίου 5, Φώτης 5, Τάσσος 13(1), Ασπιώτης, Φουρλάνης, Λούντζης 19(1), Μπέλλος, Βελογιάννης