Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Ioannina WBC-ΜΕΝΤ 49-68: Εντός έδρας ήττα για το Ioannina WBC

Την ήττα με σκορ 68-49 γνώρισε σήμερα το μεσημέρι το Ioannina WBC από τη ΜΕΝΤ σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Γκεοργκίεβα με 17 πόντους και Καλαντζή με 10 ξεχώρισαν από το σύνολο του Κώστα Κρικώνη. Από τη ΜΕΝΤ 19 σημείωσε η Λογδανίδου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι προηγούμενη με 20-9 στο 8΄ με τις γηπεδούχες όμως με επιμέρους 6-1 να καταφέρνουν να μειώσουν σε 21-15 στο 10΄. Οι Γιαννιώτισσες έχοντας το μομέντουμ συνέχισαν σε αυτό ρυθμό με το επιμέρους 10-2 να τις φέρνει μπροστά με 25-23. Η ΜΕΝΤ ανέκτησε τα ηνία λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (28-25 στο 18΄) έχοντας ένα +4 στην ανάπαυλα (32-28 στο 20΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στις φιλοξενούμενες καθώς στο 24΄ έφτασαν στο +9 (39-30) οικοδομώντας σταδιακά διψήφιες διαφορές (48-35 στο 28΄) με το σκορ στο 30΄ να είναι 54-39. Το έργο του Ioannina WBC έγινε πιο δύσκολο στη συνέχεια με τη διαφορά να φτάνει τους 20 (61-41 στο 34΄) και το τελικό σκορ να είναι το 68-49.

Την επόμενη Κυριακή το Ioannina WBC θα φιλοξενηθεί από τους Πάνθηρες Καβάλας.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-32, 39-54, 49-68

Διαιτητές: Αβραμίδου-Κοκκινόπουλος

Ioannina WBC (Κρικώνης): Καλαντζή 10(2), Γκεοργκίεβα 17(3), Κρητικού 2, Βρασταμηνού 4, Βλάχβεη 4, Μπουκουβάλα 6(2), Ρίζου 4, Δημοπούλου, Γκλίναβου 2, Αναγνωστοπούλου

ΜΕΝΤ (Παγκούτσος-Γιαννόπουλος): Κανελλοπούλου 8, Λογδανίδου 19(1), Τσουμπερλή 8, Βαντσιούρη 3(1), Κυριάκου 8, Κατσαρέα 6(1), Κλεισιάρη, Γιαννακάκη 4, Παπαμιλτιάδου, Κασωτάκη 7, Γρηγορίου 2, Πεκιαρίδου 3(1)