Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Πάνθηρες Καβάλας-Ioannina WBC 103-44: Επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί οι Πάνθηρες Καβάλας

Ένα από τα πιο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια της φετινής σεζόν έδωσε σήμερα το μεσημέρι στην Καβάλα το Ioannina WBC γνωρίζοντας την ήττα με 103-44 από τους ισχυρούς Πάνθηρες.

Κρητικού με 15 πόντους και Γκεοργκίεβα με 11 ξεχώρισαν από τις φιλοξενούμενες. Από τις γηπεδούχες στους 30 σταμάτησε η Μπαχκάροβα με την Ανδρικοπούλου και την Χωλοπούλου να προσθέτουν από 19 και 13 αντίστοιχα.

Το Ioannina WBC ήταν ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 9-5 στο 3΄ και τις Γιαννιώτισσες με πρωταγωνίστριες τις Καλαντζή, Κρητικού και Γκεοργκίεβα να παίρνουν τα ηνία με 15-12 μετά από επιμέρους 10-3. Οι Πάνθηρες έκλεισαν τελικά το δεκάλεπτο μπροστά με 4 πόντους διαφορά (21-17 στο 10΄).

Με σερί 9-0 της ομάδας της Καβάλας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 30-17. Με συνεχόμενους πόντους της Κρητικού η ομάδα του coach Κρικώνη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (32-26) όμως μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτριες του Αρίστιππου Χαντέλη είχαν τον πρώτο λόγο με το επιμέρους 16-3 να τις φέρνει στο 48-29 στο 20΄.

Οι Πάνθηρες κυριάρχησαν στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου με το επιμέρους 14-2 να στέλνει τη διαφορά σε μεγάλα επίπεδα (62-31). Μέχρι και το 30΄ το μοτίβο ήταν το ίδιο με το σκορ να γίνεται 72-33 στο φινάλε της περιόδου.

Ο νικητής είχε κριθεί ουσιαστικά με τα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά να προσφέρονται για δοκιμές των δύο προπονητών ενόψει της συνέχειας και το τελικό σκορ να είναι το 103-44.

Την επόμενη Κυριακή το Ioannina WBC θα φιλοξενήσει την Ανόρθωση Βόλου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 48-29, 72-33, 103-44

Διαιτητές: Γκαντίδης Θ.-Καραούλας

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης): Μπαχκάροβα 30(5), Ανδρικοπούλου 19(3), Χωλοπούλου 13(1), Τσάντα 9(1), Βλάχου 1, Παπαδοπούλου 6, Παναγιωτίδου 9(1), Μαραβέγια 7(1), Γιαχολάρη 3(1), Μιχαηλίδου 4, Ποντικάκη 2

Ioannina WBC (Κρικώνης): Καλαντζή 4, Γκεοργκίεβα 11(2), Κρητικού 15(4), Βρασταμηνού 7(1), Βλάχβεη 1, Μπουκουβάλα, Ρίζου 6, Δημοπούλου, Κοσκερίδου, Βουρσούκη, Γκλίναβου, Αναγνωστοπούλου