Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

IBC-Γ.Ε. Αγρινίου 64-55: 3Χ3 για το IBC

IBC και Γ.Ε. Αγρινίου συναντήθηκαν σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αήττητες στο ντέρμπι. Οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους επικρατώντας με 64-55 της Γ.Ε.Α. η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Μαγκλάρας με 18 πόντους και Βελώνης με 15 ξεχώρισαν από την ομάδα του Κώστα Κρικώνη με τον Μπαρτζώκα να τους ακολουθεί έχοντας 10. Από το σύνολο του Μιχάλη Σταμουλάκη 19 σημείωσε ο Γρατσινόπουλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 9 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-10 στο 10΄) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-26.

Το IBC συνέχισε να κρατά σταθερά το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο (52-41 στο 30΄) φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 64-55.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 35-26, 52-41, 64-55

Διαιτητές: Τούσης-Ντάγκας

IBC (Κρικώνης): Βελώνης 15(3), Γκουντουβάς 4, Μπαρτζώκας 10, Ματσάγγας 5(1), Μαγκλάρας 18(2), Μάλλιος 2, Κουλουμπής 6(2), Δεληγιάννης Δ.2, Ζάραγκας, Καζανας 2, Δεληγιάννης Α.

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Κακιούζης 8(1), Τασούλης 4, Τασόπουλος 9, Γρατσινόπουλος 19(4), Πολύζος 8(2), Τσέπας 5, Καραγιάννης, Μοίρης 2, Καραμπέρης, Κολοβός