Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

Δόξα Λευκάδας-Πρωτέας Βούλας 96-92: Πήρε τη ματσάρα η Δόξα με σούπερ Madden

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ήταν αυτό της Δόξας Λευκάδας με τον Πρωτέα Βούλας με τη δεύτερη παράταση να χρειάζεται προκειμένου οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους και τους Επτανήσιους να παίρνουν τη νίκη με 96-92 ξεκινώντας με το "δεξί" τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Elite League.

Στους 32 πόντους σταμάτησε ο Madden έχοντας και 8 ριμπάουντ όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Η πρώτη περίοδος κύλισε με τις δύο ομάδες να είναι σε όλη της τη διάρκεια κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-2 και τον Πρωτέα να προσπερνά με επιμέρους 9-3 με 11-8 στο 6΄. Σε αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το 10΄ (19-16 ο Πρωτέας).

Επιμέρους 13-3 της ομάδας του coach Κωνσταντινίδη έφερε τους Λευκαδίτες στο -13 (32-19). Με σερί 5-0 το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου μείωσε 32-24 όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Κόη οδηγό έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 41-29.

Στο 22΄ο Πρωτέας συνέχισε να έχει διψήφια απόσταση (49-37) με τη Δόξα να φτάνει μέχρι το -8 (49-41) και τους φιλοξενούμενους με σερί 9-0 να ξεφεύγουν πάλι με μεγάλη διαφορά (58-41). Madden και Smith "κουβάλησαν" τους Λευκαδίτες οι οποίοι έτρεξαν σερί 15-0, με τους δύο Αμερικανούς να σκοράρουν και τους 15 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -2 (58-56 στο 30΄).

Το τρομερό σερί της Δόξας διευρύνθηκε στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στο 23-0 συνολικά παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (64-58). Το +8 δια χειρός Σαχπατζίδη δε στάθηκε ικανό προκειμένου η Δόξα να αρχίσει να "καθαρίζει" το παιχνίδι (68-60) καθώς ο Πρωτέας Βούλας έμεινε κοντά πλησιάζοντας στον πόντο (75-74). Φτάνοντας στα 46΄΄ για το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία με 76-74 με τον Μπέλη να ισοφαρίζει κάτω απ' το καλάθι σε 76-76. Smith και Κόης δε βρήκαν στόχο στις επιθέσεις των ομάδων τους με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Μία σου και μία μου και στο έξτρα πεντάλεπτο με καμία ομάδα να μην μπορεί να "χτίσει" διαφορές και τη Δόξα Λευκάδας με τον Σαχπατζίδη να έχει την ευκαιρία να πάρει τη νίκη όμως να αστοχεί (84-84 στο 45΄). Με 5-0 σερί ξεκίνησε τη δεύτερη παράταση η Δόξα κάνοντας το 89-84 δείχνοντας ικανή να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Ο Madden ήταν αυτός που "καθάρισε" με τη Δόξα Λευκάδας να φτάνει στο τελικό 96-92.

Για να δείτε την πλήρη στατιστική απεικόνιση του αγώνα πατήστε εδώ

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 29-41, 56-58, 76-76 (κ.α.), 84-84 (α΄ παρ.), 96-92 (β΄ παρ.)

Διαιτητές: Τσιμπούρης-Γεράνιος-Λιαρομμάτης

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος): Σκάνδαλος 3(1), Madden 32 (8 ριμπ.), Θεοδώρου 5 (1/3 τριπ., 4 ριμπ.), Χατζηκυριακίδης, Σαχπατζίδης 8 (1/4 τριπ., 15 ριμπ., 3 κλεψ., 2 κοψ.), Πετανίδης, Smith 14 (2/7 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Γκάτζο 15 (2/4 τριπ., 5 ριμπ., 3 ασ.), Καραγεωργίου 9, Μαυροειδάκος, Ματαλιωτάκης 10 (7 ριμπ., 6 ασ.)

Πρωτέας Βούλας (Κωνσταντινίδης): Κόης 25 (6/10 τριπ., 8 ριμπ., 7 ασ.), Γκρέκας 2 (5 ριμπ., 5 ασ., 3 κλεψ.), Νεόφυτος, Walker 10 (4 ριμπ., 4 ασ.), Ματσάγγος 5 (1/3 τριπ., 3 ασ.), Avare 12(4), Μπέλη 10 (2/4 τριπ., 9 ριμπ.), Αδαμόπουλος, Conway 2, Χαρούνι 18 (2/5 τριπ., 3 ριμπ.), Τάταρης 8 (3 ριμπ.)