Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Ν.Ο. Σαρωνίδας-Α.Ε.Δ.Π. Άρτας Πηγές Κωστηλάτας 91-81: Πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα της Άρτας

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 γνώρισε σήμερα το απόγευμα η Δόξα Πύρρου Άρτας Πηγές Κωστηλάτας με 91-81 από τον Ν.Ο. Σαρωνίδας.

Ο Κώστας Μάνθας είδε τον Βασίλη Πάτρα να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την ομάδα έχοντας 18 πόντους όμως δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Παναγιώτη Τσατάλα. Χρήστος Μπάλλας και Γιάννης Γυφτάκης σημείωσαν από 24 πόντους για λογαριασμό των Αρτινών. Δελίδης με 19 πόντους, Ματσίρας με 17, Καλογιάννης με 12, Γιανναλέτσος και Κοζοκάρου με 11 ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Άρτας είχε θέματα στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο με το 17-15 του 7΄ να γίνεται 28-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Ματσίρα να προκαλεί τα μεγαλύτερα προβλήματα έχοντας σκοράρει 15 από τους 29 πόντους της Σαρωνίδας. Οι γηπεδούχοι παγιώσαν μέχρι και το ημίχρονο διψήφιες διαφορές με τη Δόξα να βρίσκεται στο -15 στο 20΄ (50-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Μάνθα με επιμέρους 14-4 και πρωταγωνιστή τον Πάτρα (9 πόντοι) μείωσε σε 54-49 φτάνοντας λίγο μετά και στο -2 (56-54) με τον Γυφτάκη. Η Δόξα δεν μπόρεσε να κάνει το προσπέρασμα με το σύνολο του coach Κατσίκη με επιμέρους 15-5 να κλείνει την περίοδο στο 71-59.

Το έργο της Δόξας Πύρρου Άρτας Πηγές Κωστηλάτας ήταν ιδιαίτερα δύσκολο με 10 αγωνιστικά λεπτά να απομένουν με τη Σαρωνίδα να έχει τον έλεγχο σε όλο το δεκάλεπτο φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Το τελικό 91-81 υποχρέωσε τη Δόξα Πύρρου Άρτας Πηγές Κωστηλάτας να γνωρίσει την πρώτη της ήττα και πλέον να στρέφει την προσοχή της στο ηπειρώτικο ντέρμπι της επόμενης Κυριακής με τη Νικόπολη Πρέβεζας.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 50-35, 71-59, 91-81

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Δογάνης-Ιωαννίδης

Ν.Ο. Σαρωνίδας (Κατσίκης): Ματσίρας 17(3), Τσιγγενόπουλος 8, Δελίδης 19(3), Βασιλακάκης 4, Καλογιάννης 12(3), Μερκούρης 7(1), Τσόλας 2, Μόμτσος, Γιανναλέτσος 11, Γκίνης, Κοζοκάρου 11

Δόξα Πύρρου Άρτας-Πηγές Κωστηλάτας (Μάνθας): Ιωαννίδης, Γυφτάκης 24(1), Παγούρας 3(1), Γιαννούτσος 2, Πάτρας 18(1), Μπάλλας 24, Θώδης 7, Γείτονας 3(1)