Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Παναχαϊκή 86-95: Πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την ήττα

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα που πραγματοποιήσε στο παιχνίδι η Νικόπολη Πρέβεζας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη γνωρίζοντας την ήττα με 95-86 από την Παναχαϊκή σήμερα το βράδυ στο ΔΑΚ Πρέβεζας υποχωρώντας στο 0-3.

Στους 35 πόντους σταμάτησε ο Σιπητάνος, με τους Νίκα και Τσιτσώνη να προσθέτουν από 15 και 13 αντίστοιχα. Από τους φιλοξενούμενους 24 είχε ο Σαλάι, 21 ο Ματσούκης και 17 ο Καραπιπέρης.

Με τους Σιπητάνο, Τσιτσώνη, Δόνο, Νίκα και Βαγενά επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα ο Σπύρος Πολίτης. Με τον Σιπητάνο να μπαίνει κεφάτος στο παρκέ (5 πόντοι και 2 ασίστ) οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4. Η αμυντική προσήλωση των παικτών του coach Πολίτη έκανε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Νικόπολη να φτάσει στο +14 νωρίς (18-4). Η Παναχαϊκή έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στην περιφερειακή της άμυνα, καθώς είχε δεχθεί μέχρι τότε 4 τρίποντα, και με επιμέρους 11-5 μείωσε σε 23-15, με τους Πρεβεζιάνους με τον μεγάλο τους πρωταγωνιστή στο δεκάλεπτο, Σιπητάνο, να βρίσκονται στο 27-17 στο 10΄.

Ο guard της Νικόπολης συνέχισε να εντυπωσιάζει και μαζί με τον Χρήστου, που ήταν αποδωτικός στο ζωγραφιστό, κρατούσαν σταθερά τους γηπεδούχους μπροστά με 33-25. Η ομάδα της Πάτρας πλησίασε στη συνέχεια στο -3 (35-32) με τον Σαλάι να αποτελεί το νούμερο ένα κίνδυνο για την άμυνα της Νικόπολης και μάλιστα κατάφερε και να ισοφαρίσει σε 36-36. 11-3 το επιμέρους σκορ από το 33-25 με το οποίο προηγούνταν η Νικόπολη. Το πρώτο προβάδισμα της Παναχαϊκής ήρθε με καλάθι στον αιφνιδιασμό (40-38) όμως οι Πρεβεζιάνοι έδειξαν την απαραίτη ψυχραιμία και με τον Δόνο να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες έκλεισαν το ημίχρονο στο 44-41.

Ο ασταμάτητος Σιπητάνος φτάνοντας τους 25 πόντους έδωσε προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του (53-44) το οποίο όμως δεν κατάφερε να το κρατήσει καθώς η Παναχαϊκή με σερί 10-0 και πρωταγωνιστές τους Καραπιπέρη και Σαλάι, με τον ψηλό να προσφέρει το highlight της αναμέτρησης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό πάνω στην άμυνα του Βαγενά, να προσπερνά με 54-53. Τα αντανακλαστικά των παικτών του Σπύρου Πολίτη λειτούργησαν και με σερί 7-0 και μπροστάρη τον Βαγενά το σκορ έγινε 60-54. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι απάντησαν με το επιμέρους 12-2 να τους φέρνει στο 66-62 στο 30΄.

Η Νικόπολη έπρεπε να υπερκεράσει διαφορά 12 πόντων καθώς το σκορ έγινε γρήγορα 74-62 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Πέρασαν περισσότερα από 4΄ προκειμένου οι γηπεδούχοι να σκοράρουν με τον Δόνο να το κάνει από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας" με 2/2 βολές μειώνοντας σε 74-64. Η Παναχαϊκή είχε το μομέντουμ του παιχνιδιού ξεφεύγοντας με 15 πόντους (79-64) με το έργο των Πρεβεζιάνων να δυσκολεύει υπερβολικά. Ο Νίκας με 5 σερί πόντους μείωσε γρήγορα σε 79-69 δίνοντας "πνοή" στην ομάδα του όμως οι Πατρινοί δεν αγχώθηκαν με αυτή την εξέλιξη τρέχοντας δικό τους σερί 5-0 (84-69). Η ομάδα της Πρέβεζας έκανε υπερπροσπάθεια καταφέρνοντας με επιμέρους 13-3 να πλησιάσει στους 5 (87-82). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερο τρίποντο για να φτάσουν στο -2 με τον Τσιτσώνη όμως αυτό δεν ήταν εύστοχο. Η Παναχαϊκή με 4/4 βολές έκανε το 93-84 "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τη νίκη.

Τελικό σκορ 95-86 με τη Νικόπολη Πρέβεζας να γνωρίζει την 3η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα και την 4η αγωνιστική να ταξιδεύει στην Άρτα για να αντιμετωπίσει τη Δόξα Πύρρου Άρτας Πηγές Κωστηλάτας.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 44-41, 62-66, 86-95

Διαιτητές: Παπαπαδόπουλος Ν.-Μπολάνο-Αποστολόπουλος

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Σιπητάνος 35(3), Τσιτσώνης 13(3), Νίκας 15(2), Βαγενάς 9(1), Δόνος 6, Χρήστου 5, Κασκάνης 1, Παπαδημητρίου, Ζολώτας 2, Μπουτόπουλος

Παναχαϊκη (Λιόνας): Σάλαϊ 24(2), Ματσούκης 21(3), Νικολάου 8, Αλαφοδήμος 9(1), Σιδάς 6, Καραπιπέρης 17(4), Χρυσανθόπουλος 2, Μοσχοβάκης 8(1), Κουτσούκος