Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Χολαργός-Ιόνιος Κέρκυρας 82-74: Πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν οι Φαίακες

Πρώτο παιχνίδι στην ιστορία του για τον Ιόνιο Κέρκυρας στη National League 1 και ξεκίνημα με ήττα με 82-74 από τον Χολαργό χθες το απόγευμα.

Βαζούκης με 21 πόντους, Πατρίκης με 15, Φιλοξενίδης με 13 και Τσάμης με 11 ξεχώρισαν από την ομάδα του coach Κοντογιάννη.

Ο έμπειρος προπονητής επέλεξε να ξεκινήσει με τους Βαζούκη, Φιλοξενίδη, Στάνκοβιτς, Πατρίκη και Τσάμη. Ο Ιόνιος ψαχνόταν στην αρχή της αναμέτρησης μένοντας πίσω με 13-4 στο 5΄. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να φτάσουν σε διψήφιες διαφορές (19-7) με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-12.

Οι Φαίακες προσπαθούσαν στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο κάτι το οποίο θα λειτουργούσε ευεργετικά και στην ψυχολογία τους. Το 29-18 του 14΄ με δύο σερί τρίποντα του Φιλίππου έγινε 35-18 με τον Ιόνιο να κυνηγά ξανά μεγάλες διαφορές. Με Πατρίκη, Βαζούκη και Στεμπάρη ο Ιόνιος κατάφερε με επιμέρους 12-2 να μειώσει σε 37-30 στο 18΄. Νέο μακρινό σουτ των γηπεδούχων, από τον Ψημίτη, έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση 10 πόντων στο ημίχρονο (40-30 στο 20΄).

Έλλειψη συγκέντρωσης για τους φιλοξενούμενους στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με τον Χολαργό με σερί 7-0 να φτάνει στο +17 (47-30). Ο Βαζούκης στη συνέχεια "κουβάλησε" την ομάδα του βοηθώντας τη να μειώσει σε 50-41 με τον Χολαργό, με σύμμαχό του τα σουτ από την περιφέρεια, να κρατιέται σταθερά στην πρωτοπορία με διαφορές γύρω ή και πάνω από τους 10 πόντους (58-46). Οι Κερκυραίοι πλησιάσαν στο -6 (58-52) με τους γηπεδούχους με σερί 5-0 να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 63-52.

Ο Χολαργός "πάτησε το γκάζι" και μέσα σε λιγότερο από 2΄ με σερί 7-0 έκανε το 71-52. Οι 20 πόντοι διαφοράς περίπου στο 34΄ φάνταζαν ως μία δύσκολη αποστολή για τον Ιόνιο Κέρκυρας (76-56) όμως δεν τα παράτησε και με φοβερό σερί 12-0 μείωσε σε 76-68. Στα 1:20 πριν το τέλος οι Φαίακες μείωσαν ακόμα περισσότερο, σε 77-72, με τον Ιωακειμίδη όμως με εξαιρετικά δύσκολη προσπάθεια να βάζει μεγάλο καλάθι στη λήξη της επίθεσης κάνοντας το 79-72 "κλειδώνοντας" ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό σκορ ήταν το 82-74 με τον Ιόνιο Κέρκυρας να στρέφει πλέον την προσοχή του στη 2η αγωνιστική όπου θα υποδεχθεί στο ΕΑΚ Κέρκυρας τον ιστορικό Απόλλωνα Πάτρας.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 40-30, 63-52, 82-74

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Λιόνας-Μπολάνο

Χολαργός (Θωμόπουλος): Ψημίτης 17(3), Ιωακειμίδης 17(3), Λουκάς 2, Φιλίππου 17(4), Ραπτίδης 11(1), Μαλούκος 4, Ντράσκοβιτς 4, Καλδής 2, Ζυγομήτρος 2, Μαράντης 6(2), Αθανασόπουλος

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης-Ρουστέμης): Σουκέρας 2, Βαζούκης Ι. 21(3), Σπίνουλας 5, Στεμπάρης 5, Φιλοξενίδης 13(2), Πατρίκης 15, Στάνκοβιτς 2, Τσάμης 11(1)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στο 2ο όμιλο της National League 1:

Χολαργός-Ιόνιος Κέρκυρας 82-74

Απόλλων Πατρών-Ηλυσιακός 100-69

Εθνικός Λιβαδειάς-Σοφάδες 60-69

Προμηθέας 2014-ΝΕΟΛ 95-72