Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Κρόνος Αγρινίου-Πρωτέας Ηγουμενίτσας 81-49: Επιστροφή στις νίκες με σπουδαία εμφάνιση

Γρήγορα άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Γ.Ε.Α. ο Κρόνος Αγρινίου κερδίζοντας άνετα με 81-49 τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας σήμερα το απόγευμα στην έδρα του.

Γιάννης και Δημήτρης Παπαθανασόπουλος σημείωσαν μαζί 44 από τους 81 πόντους της ομάδας τους με τον Κόκκιο να προσθέτει 14. Από τον Πρωτέα 24 είχε ο Βαζούκης.

Από την αρχή του παιχνιδιού ο Κρόνος είχε την πρωτοπορία (22-14 στο 10΄) με τη δεύτερη περίοδο να είναι εξαιρετική για τους Αγρινιώτες καθώς επέτρεψαν μόλις 2 πόντους στους φιλοξενούμενους με το επιμέρους 27-2 να τους δίνει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο ημίχρονο (49-16 στο 20΄).

Ο Κρόνος είχε τον έλεγχο και στη συνέχεια του αγώνα (73-41 στο 30΄) φτάνοντας εύκολα στο τελικό 81-49 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 2-1. Στην αντίπερα όχθη, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για την ομάδα του coach Αντωνάκου στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 49-16, 73-41, 81-49

Διαιτητές: Γουργαρης-Λύτρας

Κρόνος Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος-Μπουρνάζος): Κόκκιος 14(2), Παπαθανασόπουλος Δ. 22(1), Παπαθανασόπουλος Αλ. 4(1), Πάγια 2, Μαυροφρύδης 2, Παπαθανασόπουλος Ι. 22(3), Τσιλίκης, Σταυρόπουλος, Μπαρούχας 2, Δάρλας 4(1), Γκρίζης 2, Κότσαλος 7

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αντωνάκης): Βέρμπης 4. Πήχας 2, Περατινός 4, Βαζούκης 24(5), Γεωργίου 6, Τσιάπος 1, Γεράσης, Μάνος, Τζίμας, Δροσόπουλος 2, Πανταζής 6