Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Πήγασος Θυρέας-Νικόπολη Πρέβεζας 79-61: Ηττήθηκε στην πρώτη εκτός έδρας αποστολή

Η πρώτη εκτός έδρας αποστολή της Νικόπολης Πρέβεζας στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 δε στέφθηκε με επιτυχία καθώς γνώρισε την ήττα με 79-61 στην έδρα του Πήγασου Θυρέας.

Ο Σπύρος Πολίτης στερήθηκε των υπηρεσιών του Δόνου και του Παπαδόπουλου με τον Νίκα να ξεχωρίζει έχοντας 17 πόντους και τον Σιπητάνο να προσθέτει 12. Ο πρώην παίκτης της Παραμυθιάς, Bojicic, είχε 23 από τους γηπεδούχους με τον Μαντίκο να είναι επίσης πολύ καλός έχοντας 21.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους, με τον Bojicic να σημειώνει τους 13 από τους 24 πόντους, να προηγούνται με 24-17 στο 10΄. Η δεύτερη περίοδος κόστισε σε μεγάλο βαθμό στην ομάδα της Πρέβεζας καθώς ήταν άστοχη κάνοντας και αρκετά λάθη με το σύνολο του coach Κοψαύτη με επιμέρους 17-7 να στέλενει τη διαφορά στους 17 στο τέλος του πρώτου μισού (41-24 στο 20΄).

Η Νικόπολη βελτιώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 9 με Βαγενά και Χρήστου να κάνουν καλή δουλειά όμως ο Πήγασος κρατούσε προβάδισμα 10 πόντων στο 30΄ (57-47). Μέχρι και το 35΄ ο Πήγασος κρατούσε σταθερά τα ηνία με διαφορές της τάξεως των 10-12 πόντων και στα 3 τελευταία λεπτά κατάφερε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο φτάνοντας στο τελικό 79-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-24, 57-47, 79-61

Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν.-Αλεξόπουλος Π.-Ιωαννίδης Κων.

Πήγασος Θηρέας (Κοψαύτης): Μαντίκος 21(4), Ταβάνι 2, Πετρόπουλος 7, Μπαλής 8, Διαμαντόπουλος, Νίτσιος, Μαυριάς 2, Χωματάς 8, Καρκούλης 2, Bojicic 23, Κωνσταντίνου 6(2)

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Βαγενάς 8, Κασκάνης 2, Μπέλλος 4, Τσιτσώνης 2, Σιπητάνος 12, Χρήστου 8(1), Νίκας 17(3), Μπουτόπουλος 3(1), Ζολώτας 5, Παπαδημητρίου