Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2024

Α.Ο. Αχαϊας η Γαλήνη-Α.Ε.Δ.Π. Άρτας Πηγές Κωστηλάτας 74-87: Με ηγετική εμφάνιση του Μπάλλα κατέκτησε σημαντικό διπλό

Με ένα σπουδαίο διπλό έφυγε από το Κλειστό Γυμναστήριο "Παναγία Παναγιώτισσα" η Δόξα Πύρρου Άρτας-Πηγές Κωστηλάτας επικρατώντας με 87-74 του Α.Ο. Αχαΐας η Γαλήνη στην πρώτη φετινή εκτός έδρας αποστολή στο πρωτάθλημα.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Χρήστο Μπάλλα που σημείωσε 31 πόντους όντας ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με τους Γυφτάκη και Τσατάλα να τον ακολουθούν έχοντας 18 και 16 αντίστοιχα βοηθώντας τα μέγιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον Θώδη να προσθέτει 11.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Αρτινούς με επιμέρους 11-2 και ηγέτη τον Μπάλλα να προσπερνούν με 16-11. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-16 υπέρ της ομάδας του Κώστα Μάνθα με τον Μπάλλα να έχει ήδη 11 πόντους. Κοντά στο σκορ παρέμεναν οι δύο ομάδες στη δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους πάντως να έχουν την πρωτοπορία κλείνοντας το ημίχρονο στο 36-33.

Ιδιαίτερα παραγωγικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τους δύο μοναμάχους να βρίσκουν εξαιρετικό ρυθμό, με τα μακρινά σουτ να κάνουν τη δουλειά στην αρχή, με τη Δόξα να έχει δύο εύστοχα από τον Θώδη. Θώδης και Μπάλλας βοήθησαν σημαντικά σε αυτό το κομμάτι του αγώνα ώστε η Δόξα να κρατά ένα +2 στο 30΄ (60-58). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι παίκτες του coach Μάνθα ήταν κυρίαρχοι με τους Γυφτάκη και Τσατάλα να συνεισφέρουν σημαντικά, μαζί φυσικά με τον Μπάλλα, και τη Δόξα Πύρρου Άρτας-Πηγές Κωστηλάτας να φτάνει με το επιμέρους 27-16 στο τελικό 87-74 κατακτώντας μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-36, 58-60, 74-87

Διαιτητές: Γεράνιος-Λιόνας-Γκαραβέλας

Α.Ο. Αχαΐας η Γαλήνη (Γιαννόπουλος-Βαλκανάς): Βαλαής 2, Σταθόπουλος 2, Κτωρίδης 6, Τοπιντζής, Χρήστου 2, Εφέπουλος 19(3), Καλλής 11(3), Βαμβουκάκης 3(1), Καραγιάννης 12(1), Κουνάδης 3, Τριανταφύλλου, Γοργότσης 14

Δόξα Πύρρου Άρτας-Πηγές Κωστηλάτας (Μάνθας-Σταυρόπουλος): Ιωαννίδης, Γυφτάκης 18(1), Τσατάλας 16(1), Παγούρας 5(1), Γιαννούτσος 6(2), Καζής, Μπάλλας 31(1), Θώδης 11(2), Γείτονας