Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2024

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Παραμυθιά 69-68: Με "ήρωα" Στύλο έκανε σεφτέ ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Παιχνίδι ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΓΣ Ιωαννίνων και Παραμυθιά σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων με την ομάδα του Παναγιώτη Συνοδινού με "ήρωα" τον Στύλο, που έβαλε το νικητήριο καλάθι, και μεγάλη άμυνα στην τελευταία κατοχή της Παραμυθιάς να φτάνει στην πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 69-68.

Παπαζυγούρας και Βάσσης είχαν από 16 πόντους με τον Στύλο να ακολουθεί έχοντας 15 και φυσικά το νικητήριο καλάθι. Πολλές και σημαντικές οι απουσίες του ΑΓΣΙ που αγωνίστηκε μεταξύ άλλων χωρίς Βαράκα, Piljak, Παπαγιάννη, Τζοβάρα και Ιωαννίδη. Ντούμας με 22 πόντους ο καλύτερος της Παραμυθιάς, πολύ καλός ο Δούβλης με 15 με τον Ζαμπέτη να προσθέτει 10.

Στα πρώτα 10 αγωνιστικά λεπτά ΑΓΣ Ιωαννίνων και Παραμυθιά πήγαιναν χέρι-χέρι, μοτίβο το οποίο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την περίοδο με μικρό προβάδισμα 4 πόντων (17-13 στο 10΄).

Προβάδισμα 6 πόντων "έχτισε" η Παραμυθιά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με καλάθι του Ντούμα (19-13) με τους γηπεδούχους με επιμέρους 9-2 να παίρνουν τα ηνία με βραχεία κεφαλή (22-21 στο 13΄) με τον Παπαζυγούρα να γίνεται ο πρώτος διψήφιος έχοντας 10 πόντους. Με τον Βάσση να διαβάζει τα κενά στην άμυνα της Παραμυθιάς με συνεχόμενα drive οι Γιαννιώτες κρατούσαν μικρό προβάδισμα στο 15΄ (27-25). Ντούμας, Δούβλης και Ζαμπέτης έκαναν τη διαφορά για λογαριασμό της ομάδας του coach Αλεξίου η οποία ανέκτησε τα ηνία με 29-27. Κοντά στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο οι δύο ομάδες με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία να είναι συνεχόμενες. Στο 20΄ οι πράσινοι ήταν μπροστά με 38-36 με την παρουσία του Ντούμα να είναι ηγετική (12 πόντους και έλεγχος του ρυθμού).

Με τρίποντο του Ντούμα το σκορ έγινε 41-36 με την ομάδα του Παναγιώτη Συνοδινού να αντιδρά γρήγορα απαντώντας με επιμέρους 9-1 κάνοντας το 45-42 με πρωταγωνιστή τον Στύλο που είχε σημειώσει τους 7 από τους 9 πόντους του ΑΓΣ Ιωαννίνων. Το παιχνίδι δεν διαφοροποιήθηκε σε σχέση με το πρώτο μισό καθώς οι δύο μονομάχοι παρέμειναν κοντά με τους Γιαννιώτες να έχουν μικρές διαφορές τριών πόντων και την Παραμυθιά λίγο πριν το 30΄, με 2/2 βολές του Ντούμα μετά από αντιαθλητικό που σφυρίχτηκε, να παίρνει προσωρινά κεφάλι (52-51). Τελικά ο Αλεξίου ήταν αυτός που έβαλε τον επίλογο στην περίοδο νικώντας το χρονόμετρο με drive κάνοντας το 53-52.

Ο Ζαμπέτης άρχισε να βγαίνει μπροστά για την Παραμυθιά έχοντας 6 πόντους σε λιγότερο από 4΄ με τους πράσινους με επιμέρους 11-3 να βρίσκονται στο +7 στο 35΄ (63-56). Οι φιλοξενούμενοι πήραν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ με τον ΑΓΣΙ να υποκύπτει σε λάθη και το σκορ να είναι 65-60. Ο Βάσσης με 4 σερί πόντους μείωσε σε 65-64 με τον Δούβλη με 1/2 βολές να κάνει το 66-64 όμως ο Τσιρώνης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στην άστοχη δεύτερη βολή εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία των Γιαννιωτών με τον Ντούμα στη συνέχεια να κερδίζει φάουλ ευστοχώντας στην μία από τις δύο κάνοντας το 67-64. Με Βάσση αρχικά και το πείσμα του Παπαζυγούρα εν συνεχεία, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ βάζοντας και το καλάθι, ο ΑΓΣΙ ισοφάρισε σε 67-67 με 34΄΄ να απομένουν. Ο Παππάς με 1/2 βολές έκανε το 68-67 για την Παραμυθιά με τον Στύλο όμως με "κρύο αίμα" να βάζει μεγάλο jump shot φέρνοντας τον ΑΓΣΙ μπροστά με 69-68 με 6΄΄ να απομένουν. Τελευταία κατοχή του αγώνα ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Ντούμας πήρε την τελευταία επίθεση για την Παραμυθιά όμως δε βρήκε στόχο με τη γιαννιώτικη άμυνα να είναι προσαρμοσμένη πάνω του.

Τελικό σκορ 69-68 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να κατακτά την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και την Παραμυθιά να εκκινεί με ήττα τη σεζόν.

Το μεγάλο σουτ που έβαλε με 6΄΄ να απομένουν στο χρονόμετρο έκρινε τον νικητή συνεπώς ο Χρήστος Στύλος δικαιωματικά μπορεί να χαρακτηριστεί ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης.

Βάσσης και Παπαζυγούρας έχοντας από 16 πόντους έκαναν σπουδαία δουλειά προκειμένου να πάρει ο ΑΓΣΙ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ με καμιά τους να μην παίρνει διψήφιο προβάδισμα. Το δίποντο του Στύλου έκρινε το νικητή όμως προηγήθηκε επιμέρους 13-5 του ΑΓΣΙ στα τελευταία 5΄ ανατρέποντας το -7 με το οποίο είχε βρεθεί πίσω (63-56).

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 36-38, 53-52, 69-68

Διαιτητές: Θώμος-Αναγνωστόπουλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Συνοδινός-Σκόρδος): Βάσσης 16, Παδιός Δ., Παπαζυγούρας 16, Στύλος 15(2), Αλεξίου 5(1), Σκούρτης 9(1), Τσιμπερλένιος, Μπάρπας 6, Ράπτης 2

Παραμυθιά (Αλεξίου): Κωσταράς, Ζαμπέτης 10, Ντούμας 22(1), Μάστορας 3, Παππάς 5, Δαγκάκης 7, Νούσιας, Διαμαντης, Τσίλης, Δούβλης 15, Τσιρώνης 2, Μελισσόβας 4