Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Αίας Άρτας-Α.Ε. Καναλακίου 65-68: Έδειξε χαρακτήρα περνώντας από την Άρτα

Αίας Άρτας και Α.Ε. Καναλακίου διασταύρωσαν τα "ξίφη" τους σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας με τους Καναλακιώτες να δείχνουν χαρακτήρα περνώντας με 68-65 κάνοντας το 3Χ3.

Πάνου με 16 πόντους, Σωτηρίου με 12, Καραγιάννης και Μιχαήλ με 10 ξεχώρισαν από την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά. Από τους Αρτινούς 18 σημείωσε ο Χίντζιος, 13 ο Ζήκος και 10 ο Καρανίκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν μικρό προβάδισμα με τους Μπιλιούρη και Πάνου να δίνουν λύσεις (13-12 στο 10΄). Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Χίντζιο να βοηθά σημαντικά τους γηπεδούχους (11 πόντοι) και το σκορ στο 20΄ να είναι 32-32.

Η τρίτη περίοδος ήταν το καλύτερο κομμάτι του αγώνα για την Α.Ε. Καναλακίου έχοντας τον έλεγχο διατηρώντας σταθερά διαφορές 6-8 πόντων με Πάνου και Μιχαήλ να βοηθούν σημαντικά ώστε η ομάδα τους να έχει ένα +8 στο 30΄ (50-42).

Ο Αίας έκανε την αντεπίθεσή του στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου περνώντας και μπροστά με καταλυτικούς Χίντζιο και Ζήκο με τους Καναλακιώτες όμως να αντιδρούν ανακτώντας την πρωτοπορία κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Τελικό σκορ 68-65 με την Α.Ε. Καναλακίου να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 3-0 και τον Αίαντα Άρτας να υποχωρεί στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-32, 42-50, 65-68

Διαιτητές: Καννής-Τσίγας

Αίας Άρτας (Κωσταπαππάς): Κωσταπαππάς 5(1), Βαρδής 3(1), Αποστολάκης 3(1), Κοντός, Χίντζιος 18(3), Παπαμιχαήλ 9(1), Δημητρίου 4, Καρανίκας 10(2), Ζήκος 13(1), Γείτονας

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Μιχαήλ 10, Καραγιάννης 10, Πετσίτης 4, Πολύζος 3(1), Σωτηρίου 12, Κολιούσης 5(1), Μπιλιούρης 8, Πάνου 16(1)