Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Λέων Κέρκυρας-Α.Ε. Καναλακίου 62-95: Επιβλητική με επιθετική πολυφωνία η Α.Ε. Καναλακίου

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ η Α.Ε. Καναλακίου επιβεβαιώνοντας ότι δικαίως θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί επικρατώντας άνετα με 95-62 του Λέοντα Κέρκυρας.

Πολυφωνία για την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά με τον Μπιλιούρη να έχει 20, τον Πολύζο 18, τους Πάνου, Σωτηρίου και Καραγιάννη να προσθέτουν από 13 και τον Πετσίτη 11. Γαληνάκης με 16 πόντους, Μητρόπουλος με 12 και Αγιοβλασίτης με 10 οι διψήφιοι των Κερκυραίων.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Καναλακιώτες έδειξαν ότι θα είναι τα αφεντικά του αγώνα προηγούμενοι με 32-15 στο 10΄. Το ημίχρονο έκλεισε στο 47-30 με τους φιλοξενούμενους να έχουν θέσει βάσεις νίκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του coach Κοσμά ξέφυγε με το επιμέρους 25-6 να την φέρνει στο 72-36. Το τελικό σκορ ήταν 95-62 με την Α.Ε. Καναλακίου να παίρνει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-32, 30-47, 36-72, 62-95

Διαιτητές: Καννής-Ντάγκας

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Λέισος 6, Γιαννούλης 5(1), Αγιοβλασίτης 10, Βλασερός, Σέκας 8, Γογγάκης 3(1), Τσενεμπής, Μητρόπουλος 12, Γαληνάκης 16(1), Καρδάμης, Γαρνέλης 2

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Μιχαήλ 4, Φούντας, Καραγιάννης 13(2), Παππάς 1, Πολύζος 18(4), Σωτηρίου 13(1), Μπιλιούρης 20, Καρκαντέλος 2, Πετσίτης 11, Πάνου 13(1)