Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Λέων Κέρκυρας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 62-73: 2η φετινή νίκη για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ενισχυμένος με αθλητές που δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα παρουσιάστηκε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το μεσημέρι στο ΕΑΚ Κέρκυρας παίρνοντας μία σημαντική νίκη με 73-62 επί του Λέοντας Κέρκυρας.

22 πόντους είχε ο Βαράκας επιστρέφοντας στη δράση μετά την απουσία της περασμένης εβδομάδας, 14 πρόσθεσε ο Στύλος και 11 ο Παπαζυγούρας από την ομάδα του Παναγιώτη Συνοδινού. Από τον Λέοντα, που υποχώρησε στο 0-2, 16 σημείωσε ο Μητρόπουλος και 10 ο Σέκας.

Από την πρώτη περίοδο οι Γιαννιώτες κατάφεραν να έχουν προβάδισμα 6 πόντων (19-13 στο 10΄) διατηρώντας τα ηνία στο ημίχρονο με 36-31 με τους γηπεδούχους πάντως να μένουν κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατούν ακόμα πιο γερά με Στύλο και Βαράκα να βοηθούν σημαντικά για το +11 του 30΄ (54-43). Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά μέχρι το φινάλε κατακτώντας τη δεύτερη φετινή του νίκη με 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 31-36, 43-54, 62-73

Διαιτητές: Παπαδιώτης-Γεροδήμος

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Γράντας, Αγιοβλασίτης 5, Γιαννούλης 4, Σέκας 10, Γογγάκης, Ρουμελιώτης 8, Μητρόπουλος 16, Γαληνάκης 6, Ζέρβας 6, Γαρνέλης 7

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Συνοδινός-Σκόρδος):  Βάσσης 3(1), Βαράκας 22(3), Piljak 8(1), Παδιός, Παπαζυγούρας 11(1), Στύλος 14(2), Κοντός, Μπάρπας 2, Τσιμπερλένιος, Γκουλιάκος, Παπαγιάννης 8(1), Ράπτης 5(1)