Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Νικόπολη Πρέβεζας-Γαργαλιάνοι 59-73: Ηττήθηκε στην πρεμιέρα η Νικόπολη Πρέβεζας

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρέωσεις της στον 1ο όμιλο της National League 2 η Νικόπολη Πρέβεζας με τους ισχυρούς Γαργαλιάνους να περνούν από το ΔΑΚ Πρέβεζας με 73-59.

Κώστας Νίκας με 16 πόντους, Θανάσης Σιπητάνος με 13 και Αλέξανδρος Δόνος με 10 οι διψήφιοι από την ομάδα του Σπύρου Πολίτη η οποία σούταρε με χαμηλά ποσοστά στο παιχνίδι. Καλαντζή με 20 και Γαβρίλης με 16 οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά για λογοριασμό των φιλοξενουμένων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πρεβεζιάνοι κυνηγούσαν στο σκορ με τους Γαργαλιάνους να προηγούνται με 20-12 στο 10΄. Η ομάδα του Κούτρη διαχειρίστηκε το προβάδισμά της με τη Νικόπολη πάντως να δείχνει βελτιωμένη εικόνα στο αμυντικό κομμάτι. Ημίχρονο στο 34-25 υπέρ των Γαργαλιάνων.

Οι Γαργαλιάνοι συνέχισαν να έχουν σταθερά τα ηνία και στην τρίτη περίοδο με διψήφιες διαφορές (54-40 στο 30΄) με τη Νικόπολη να προσπαθεί στην τελική ευθεία του αγώνα να επιστρέψει μειώνοντας στους 6 περίπου στα 3:30 πριν το φινάλε όμως κάποιες κακές επιλογές είχαν ως αποτέλεσμα να μην μπορέσει να πλησιάσει περισσότερο και τους Γαργαλιάνους να "καθαρίζουν" ουσιαστικά τη νίκη.

Τελικό σκορ 73-59 με τη Νικόπολη Πρέβεζας να στρέφει πλέον την προσοχή της στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στον Πήγασο Θηρέας.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 25-34, 40-54, 59-73

Διαιτητές: Λιόνας-Λιαρομμάτης-Διαμαντής

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Σιπητάνος 13(3), Τσιτσώνης 4(1), Νίκας 16(4), Βαγενάς 6(2), Δόνος 10(1), Χρήστου 2, Κασκάνης, Παπαδημητρίου 2, Ζολώτας 4, Μπουτόπουλος 2

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Καλαντζή 20(3), Simovic 9, Καππής 6, Γαβρίλης 16(2), Δαμνιανάκος 7(1), Καστανιώτης 10, Καραγιαννίδης, Κλεφτάκης 2, Ντεμερούκας Δ., Γιαννόπουλος 3(1), Λαφτσίδης, Ντεμερούκας Γ.